Głowa jest pancerzem, w którym znajduje się „centrum dowodzenia” ciała czyli mózg. Masaż tej części ciała przynosi nie tylko ulgę dzięki relaksującemu działaniu, ale wpływa też na inne części organizmu. Wbrew pozorom w samej głowie jest także sieć mięśni, które na skutek działania stresu napinają się i powodują sztywnienie m.in. karku. Pojawiają się objawy bólowe, znużenie, senność, obniżony nastrój a nawet stany depresyjne. Masaż pomaga złagodzić te oraz wiele innych dolegliwości.
Można wyróżnić kilka rodzajów masażu głowy. Najbardziej znanym jest sposób indyjski tzw. chiampi, który wywodzi się z Ayurwedy (starożytny system uzdrawiania). Jego głównym celem jest nie tylko pozbycie się dolegliwości bólowych, ale również wzmacnianie relacji rodzinnych. Praktykowany jest od tysiącleci.

Masaż głowy ma doskonałe działanie. Wpływa na takie funkcje jak:

  • znoszenie napięcia mięśni szyi i ramion (także przewlekłych),
  • rozluźnianie mięśni czaszki,
  • stymulacja utlenienia mózgu,
  • w przeciążonych mięśniach następuje poprawa wydajności układu krążenia oraz limfatycznego, co sprzyja lepszemu odżywieniu tkanek i szybszemu usuwaniu toksyn z organizmu,
  • przywracanie płynności ruchów w zablokowanych stawach,relaksacja całego ciała,
  • usuwanie dolegliwości takich jak: bóle i szumy w uszach, bóle oczu, bóle szczęki, wypadanie włosów. migrena czy bezsenność,
  • powoduje uczucie wyciszenia, uwalnia od niepokoju, podnosi poziom koncentracji,
  • redukuje depresję, poczucie przygnębienia, zmęczenie psychiczne,
  • systematycznie i we właściwy sposób wykonywany masaż głowy jest doskonałym sposobem na przyspieszenie wzrostu włosów.

W celu osiągnięcia najlepszych efektów warto stosować masaż regularnie, rano i wieczorem. Prawidłowe wykonanie masażu głowy jest kluczowe do osiągnięcia pożądanych wyników. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dłoni. Paznokcie powinny być krótko obcięte, by nie uszkodzić delikatnej skóry głowy. Przed rozpoczęciem masażu dłonie powinny być umyte, nienakremowane. Masaż rozpoczyna się od czoła. Następnie okrężnymi ruchami, delikatnie uciskając skórę posuwa się w stronę karku.
Ważne, by pamiętać o tym, że ta forma masażu nie jest wskazana dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Także osoby z mocno przetłuszczającymi się  włosami powinny o tym pamiętać. Masaż skóry głowy pobudza bowiem produkcję sebum. W takim przypadku może być konieczność mycia włosów po masażu. Można również wykonywać go podczas brania prysznica.

Masaż głowy można wykonywać nie tylko za pomocą rąk. Polecane są także przyrządy do tego celu, np. przypominający metalową rózgę kuchenną sprzęt z kilkunastoma drucikami zakończonymi delikatną kuleczką, by pobudzić właściwe receptory, ale nie uszkodzić delikatnej skóry w tej części ciała. Oczywiście warto również wybrać się do profesjonalnego salonu masażu.
Pierwsze efekty masażu głowy mogą być widoczne już po tygodniu regularnego stosowania. Poprawia się znacznie ukrwienie skóry, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, rzadziej występujące migreny czy sztywność karku. Poprawie ulega także nastrój, zmniejsza się napięcie mięśni przyczepu kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zauważalne jest, że człowiek jest bardziej zrelaksowany, dzięki czemu mniej podatny na działanie czynników stresowych.