Podstawą w każdym masażu jest leczenie. Pierwsze techniki masażu zostały opracowane wieki temu w Chinach i Indiach. Już starożytni rzymianie masowali ciała gladiatorów po walkach, aby ich organizmy szybciej się zregenerowały po przebytym wysiłku. Dodatkowo zauważono wtedy, że wcieranie olejków przyczynia się do zmniejszania bólu i odczuwania przyjemności. Kiedy olejki wcierane były w miejsca stłuczeń, zmiany wchłaniały się o wiele szybciej. Niektórym osobom jednak współcześnie masaż kojarzy się jedynie z bólem i odczuwaniem dyskomfortu. Czy to prawda? Dlaczego masaż boli?

Rodzaje masażu a skuteczność i ból

Istnieje wiele technik masażu. Wyróżnić można masaż sportowy, relaksacyjny, drenaż limfatyczny oraz bardzo bogatą ofertę masaży kosmetycznych i orientalnych. Dobroczynne działanie masażu związane jest ściśle z rozluźnianiem mięśni, uspokajanie oraz przyspieszanie krążenia krwi, które poprawia koloryt skóry i odżywianie mięśni. Dawniej masaż kojarzony był wręcz z balsamem dla duszy i ciała.

Dlaczego masaż boli?

Masaż skuteczny jest przede wszystkim wtedy, kiedy wykonywany jest przez wykwalifikowane osoby, a nie przypadkowych amatorów. Osoby te znają przede wszystkim anatomię człowieka, układ nerwowy, poszczególne stawy i więzadła, dlatego wiedzą, gdzie należy przyłożyć nacisk, sprawiający nierzadko nawet ból, aby mięsień został w pełni rozluźniony i przy tym nieuszkodzony. Niestety wykonywanie masażu przez osoby niedoświadczone może sprawiać nie tylko niewiarygodny ból, ale również szkody w postaci kontuzji.

Niepożądane zjawiska towarzyszące masażowi

Dlaczego masaż boli? Przede wszystkim dlatego, że aby mięśnie zostały rozluźnione, musi zostać przyłożony pewny nacisk, który doprowadzi do ich rozkurczu. W wielu przypadkach reakcje bólowe spowodowane są napięciem mięśni, które tylko zwiększa dyskomfort. Do niepożądanych zjawisk, jakie mogą towarzyszyć masażowi, zwłaszcza wykonywanemu przez niedoświadczone osoby, zaliczyć można:

  • Zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • nasilenie bólu mięśni i stawów,
  • podrażnienia nerwów (spowodowane zbyt głębokim i intensywnym masowaniem),
  • ogólna obolałość mięśni.

Techniki wykorzystywane podczas masażu

Od efektywności masażu ściśle zależy technika. Bez znaczenia, czy masaż boli, czy też nie, konieczna jest precyzja i znajomość ciała człowieka. Wśród technik, jakie stosowane są przez masażystów, wymienić można oklepywanie, rozcieranie oraz ugniatanie. Czynności te mogą doprowadzić do powstania siniaków. Nie zawsze należy się tym jednak martwić. Niektóre osoby mają wrodzoną predyspozycję do powstawania mikro krwiaków pod skórą. Warto jednak pamiętać, że stwierdzenie o tym, iż intensywny masaż jest skuteczniejszy, jest totalnym mitem. Osoba masująca na początku powinna oswoić ciało z nowymi doznaniami, stosując najpierw masaż łagodny i powierzchniowy, a następnie masować tkanki położone nieco głębiej. Dobry masaż polecamy w profesjonalnym salonie masażu.

O czym musi pamiętać masażysta?

Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że w inny sposób masuje się osoby dorosłe, dzieci, osoby starsze i inwalidów. Siłę nacisku należy dostosować do obszaru wykonywanego masażu oraz efektów, jakie chce się osiągnąć. Konieczne jest również stosowanie środków nawilżających, jak np. oliwka, aby zminimalizować ból i zwiększyć rezultaty masażu.